içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

THY FİYAT POLİTİKASI ABHAZ YOLCULARI RAHATSIZ EDİYOR

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yaşanan “kriz” sürecinde seyahat ederken yaşadıklarım tamamen terk edilmiş onun yerine daha insani bir karşılama yerini aldı. Ancak bizi mutlu edecek tek şey direk ulaşım ve çok sayıda hava yolu şirketleridir.

THY FİYAT POLİTİKASI ABHAZ YOLCULARI RAHATSIZ EDİYOR
Haberi Sesli Dinle

27.09.2016 Günü Saat 22.40 Hareketle Sochi’ye Hareket Eden Uçak İniş Sırasında Pisti Pas Geçti.

Haber: Özen Atsanba Abhazya

 

Abhazya’ya gitmek üzere bindiğimiz THY ait TK295 sefer sayısıyla İstanbul'dan yolcularını alarak sorunsuz bir kalkış gerçekleştiren TC-JLP kuyruk tescilli Airbus A319 tipi yolcu uçağı Soçi'ye inişi sırasında pisti pas geçti.

 

Uçağın yolcuları arasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Başkan vekili Mehmet Ali Dim, Genel Başkan Yardımcısı Osman Altınışık,  TRT Kocaeli Temsilcisi Halit Yılmaz, NTV Kocaeli Temsilcisi Cemal Kaplan, Apsadgiıl Agueysıbjı Gazetesi Editörü Necdet Akoğlu, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Ceylan, Federasyon Genel sekreteri Atanur Aksoy, Yöneticilerden Sait Baran, Fırat Soyupak, Abhaz Kökenli işadamları. ATTEİT Başkanı Sayın Ruhi Karaalp ile Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Türkiye Temsilcisi Sayın İnar Gitsba’da bulunmaktaydı.

 

Pisti pas geçen uçağın manevraları ile yaşanan panik ve korku yolcuları perişan etti. Ölümle burun buruna geldiğimiz maceralı uçak yolculuğundan sonra gecikmeli olarak indiğimiz Sochi hava alanında derin bir nefes alarak bizleri karşılamaya gelen Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri ve Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi Başkanı ve temsilcilerinden oluşan heyetle kucaklaşıp yaşadıklarımızı paylaşmak önceliğimiz oldu. Birkaç araba ve bir otobüsten oluşan konvoyumuz sabah saatlerinde konaklama yapacağımız otellerin önüne yanaştığında gün aydınlanmak üzereydi.

 

Abhazlar Direk Ulaşım İstiyor.

Abhazya’ya gitmek isteyen her birey Rusya Federasyonu Devletini transit geçiş için zorunlu kullanıyor. Gürcistan üzerinden Abhazya’ya giriş problemli olduğu için ne karayolu üzerinden, ne denizden gitmek mümkün değil. Gürcistan sınırını kullanmadan bir şekilde Abhazya’ya gidenler Gürcistan’a gittiklerinde bir takım gerekçelerle tutuklanabileceği uyarıları Abhazya’ya gidip gelenleri rahatsız ettiğinden bu güzergâhı tercih etmemektedirler. (Türkiye dışişleri bakanlığı web sayfasında bu anlamda uyarılar bulunmaktadır.)

 

Akua (Sohum) Dranda Havaalanı Neden Açılmaz?

Kimin politikası? Kimin inadı? Hangi felsefenin ürünü? Kimlerin ne gibi hesabı var bilemediğimiz/anlayamadığımız nedenlerle Akua (Sochi) Havaalanı kullanılmıyor.  Bu havaalanı hakkında çeşitli iddialar var. Ve biliyoruz ki “Yap, İşlet, Devret” usulü işletmeye açmak için yatırım yapacak talipliler de var.

 

THY Keyfi Uçuş Süresi ve Fiyat Politikası Uyguluyor.

Tüm kontroller ve uçuş süresi dâhil hepsi 2 saat sürecek Abhazya Türkiye yolculuğu hazırlıklar nedeniyle nerede ise 12 saat zamanımızı alıyor. Uçuşların gece yapılması da yorgunluğumuzu arttırıyor.

 

Seyahat hakkı İnsan Hakları Beyannamesinin 13. Maddesinde net bir şekilde belirtildiğine göre ve Abhazya’nın da bu beyannameye itirazı olmayacağını varsaydığımıza göre her kim ne amaç, ne maksat, ne menfaat hesapları varsa muhatapları her kimse derhal müdahale etmelidir.

 

Türkiye’den Sochi’ye uçuş yapan firmalardan Pegasus uçuş takvimi ile fiyat açıklamasını yaptı, ne oldu ise Trabzon üzerinden aktarmalı uçuşa başladı, daha sonra da seferlerini kaldırdı. Bu firmanın da tekrar bu hatta uçmasını arzu etmekteyiz.

 

“Kriz” in İzleri Silinmiş

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında yaşanan “kriz” sürecinde seyahat ederken yaşadıklarım tamamen terk edilmiş onun yerine daha insani bir karşılama yerini aldı.  Ancak bizi mutlu edecek tek şey direk ulaşım ve çok sayıda havayolu şirketleridir.

 

Altı kez yaptığım Sochi uçuşlarında iki kez tehlike atlattım. Bir daha yaşamak istemiyorum. Kimsenin de isteyeceğini zannetmiyorum.

Tarih: 06-10-2016